Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vzkazník

27. 10. 2015

Formulář "Komentáře" můžete využít pro zveřejnění svých připomínek, dotazů a námětů.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: chemie ve vinici

(Zdenek, 23. 1. 2017 8:56)

Zdravím Vás, pane Oto,

je pravda, že se zhruba poslední dva roky snažím odolávat révovým chorobám jen s pomocí EKO prostředků, ale za zatvrzelého a ortodoxního odmítače konvenčních chemických zbraní a "progresivní medicíny" se (zatím) nepovažuji. Já jsem chemii dosud bězně používal a neměl jsem s chorobami vážnější problémy. Amatérsky vinařím cca od roku 2000 a i možná díly tomu, že u nás bývá tlak chorob nižší, než v klasických vinařských oblastech, jsem si za střídmého použití dostupné chemie vždy dokázal poradit. Nicméně v nedávné době mne BIO preparáty docela zaujaly a začalo mě zajímat, jak jsou vlastně účinné a co si s nimi člověk může či nemůže vlastně dovolit. A protože rád experimentuji a zkouším různé kraviny, začal jsem si s nimi hrát. Dostupných a prakticky použitelných informací je bohužel velmi málo, ostatní vinaři jsou na slovo skoupí, tak jsem si řekl, že dám hlavu na špalek a ono se něco ukáže. Možná budu sloužit ostatním jako odstrašující příklad, ale i v tom bude přínos. Když to BIO zklame, s pokorou se vrátím ke konvenčním ochranným prostředkům. Zatím mne však baví to pokoušet dál, byť s nejistými vyhlídkami. Mojí výhodou je to, že když mi to shnije, pověsit se rozhodně nepůjdu, neb mne to neživí a mám to jen jako hobby.

Držím Vám palce, Zdenek

Prvni dojmy

(Ota Nohel, 29. 12. 2016 10:43)

Dobry den, Zdenku,

bezesporu, Vase stranky pro me jsou objev roku na Internetu. Pri ruznem brouzdani ohledne vina uz jsem nekolikrat videl odkaz Otavska vinicka, ale az dnes jsme na nej kliknul a neveril jsem vlastnim ocim. Jendak s ajkou vervou se tomu venujete a jeste stihate delat detailni zapisky, psat uvahy .... Zatim jsem precetl jen malou cast, ale napr. uvaha o medi je super. Sam nad timto tematem dost premyslim, ale nikdy jsem to nebral tak zesiroka. Takze nejdrive projdu cely vas web a jsem si jist ze tam najdu hodne zajimavych zaveru a poznatku, ktere pouziju ve svem vinohradku
Ja jsem sice z jizni Moravy, primo z Brna, bydlim v Marianskem udoli, 275 m.n. morem, ale uz je to trochu mrazova kotlina, protoze 1 km od domu uz se zacina zvedat Moravsky kras. Mam pres 50 hlav ruznych odrud, vesmes stolnich, snazim se pouzivat chemii co nejmene. Zacinal jsem pred 20 lety na jinem pozemku, ktery uz nemam. Poslednich 10 let jsem v Brne a presunul jsem do Brna vsechny odrudy (krome tech, ktere se neosvedcily) a pridal dalsi a postupne to selekuju. Ovsem moje maximum je tak 70 hlav, na vic nemam podminky. Az to vsechno od Vas prectu, tak snad pridam nejake vlastni zkusenosti a reakce do diskuse.

Preji hodne zdravi a pestitelskeho nadseni do roku 2017.

Ota

Re: Prvni dojmy

(Zdenek, 30. 12. 2016 11:59)

Zdar Oto,
jsem rád , že Vás tyto stránky zaujaly. Myslel jsem, že letos toho budu moci na stránky o viničce napsat a hlavně vyfotit víc, ale bohužel, přírodní živly byly proti a od června jsem pěstoval více méně už jenom listí. Tak doufám, že to budu moci brzy napravit, snad už v roce příštím 2017, do něhož i Vám přeji mnoho zdaru a pěstitelského potěšení!

Zdenek