Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rok 2020

Vysvětlivka:  zkratka "ZuD", vyskytující se v textu,  znamená stanoviště "Zahrada u Domu"

Leden

Leden byl "prosincový", čili mrzlo jen nepatrně a teploty se celý měsíc líně povalovaly v okolí nuly. Letošní zima je zatím netradičně teplá a také suchá (vůbec nesněží a skoro neprší).

Únor

Letošní únor se lišil od ledna jen tím, že bylo ještě o něco tepleji a skoro vůbec nemrzlo, zato častěji a silněji zapršelo a přehnaly se i dvě docela slušné vichřice. V druhé půli měsíce dokonce párkrát vyskočily odpolední teploty skoro k  15°C. Začal jsem střihat keře kolem baráku, ovšem do viničky jsem s nůžkami z časových důvodů  dosud nevkročil, a to už máme prakticky konec února...

6. březen

V minulých dnech nepatrně nasněžilo (asi 5 cm) a hned to zase odtálo. Takže jsem si díky tomu v letošní zimě mohl podruhé odhrabat sníh z našeho dvora. Hurá, už jsem měl málem sněhový absťák!

Dneškem mám dostřiháno, nechal jsme si ale na keřích ještě nějaké rezervy k finálnímu dostřihnutí, až to naraší. Nejhůře vyzrálé réví ze všech mých keřů měl Solaris, některé keře této odrůdy jsem dokonce musel střihnout jen na krátké čípky, protože jsem na nich nenašel žádný pěkný prut ze kterého by se dal udělat slušný tažeň.

17. březen

Ráz počasí v prvé polovině března byl podobný únoru, pršelo, foukalo, noční teploty kolem nuly, jen občas při vyjasnění bylo kolem -6°C, přes den kolem 5 až 10°C, občas i víc.

Dnes jsem zaznamenal, že některé keře začínají slzet. Čili tímto prakticky startuje nová vegetační sezóna .

21. březen

a následný

mrazivý  týden

dvoj- týden troj- týden

měsíc

Jaro se odkládá! Po několika velmi teplých dnech s odpoledními teplotami ke 20°C, kdy vše začalo intenzivně rašit a kvést, přišel teplotní šok. Místo konce března je zde nefalšovaný LEDEN, ale tvrdší než byl v lednu. Pupeny velké části odrůd révy jsou již rozpuklé a vytahují se z nich včelí prdelky o délce až 5 mm! V průběhu včerejší noci napadlo 10 cm mokrého sněhu. Uvádím nejnižší ranní teploty v průběhu navazujícího  mrazivého týdne,

měřeno       u země /  2 metry nad zemí:

 

22.3.        vinička: - 7°C  / -5,5°C,    ZuD: - 10°C / -7°C

23.3.        vinička: -14°C  / - 7,5°C,  ZuD: -12°C / -10°C 

24.3.       vinička: -12,5°C/ -7°C,  ZuD:-11°C / -9°C

25.3.       vinička: -12°C  / -7°C,   ZuD:-10°C / -8°C  

26.3.       vinička: -7°C  /  -3°C,    ZuD: -5°C / -2,5 °C  

Přitom odpoledne je slunečno a kolem 10 až 15-ti °C nad nulou. Takový scénář letošní zimy a začátku jara by nevymyslel ani autor nejlepších amerických odložmozků (= am. filmů).

... a jejich pokračování (těch odložmozků):

28.3.       vinička: -5°C / -0,5°C,   ZuD: -4°C / -2°C

29.3.       vinička: -2°C / +1°C,     ZuD: -3°C / 0°C

30.3.       vinička: -5°C / -2,5°C    ZuD: -3°C / -2,5°C

31.3.       vinička: -7°C / -3°C       ZuD: -7,5°C / -5°C

1.4.         vinička: -10°C / -7°C     ZuD: -10°C / -7,5°C

2.4.         vinicka: -8°C / -5,5°C    ZuD: -7,5°C /-5°C, (a např. odpoledne ve stínu +12°C)

3.4.         vinička: -5,5°C / -1,5°C ZuD: -5°C  / -2°C

5.4.         vinička: -5,5°C / -2°C    ZuD: -5°C / -2,5°C

6.4.         vinička: -2,5°C +2,5°C  ZuD: -3,5 °C / 0°C

7.4.         vinička :-2,5°C/+1,5°C  ZuD: -2°C / +1,5°C

8.4.         vinička: -4°C / 0°C         ZuD: -3,5°C / -0,5°C

9.4.         vinička : 0°C / +3°C       ZuD: -2°C / +1°C

11.4.       vinička: -1°C /+4°C        ZuD: -1,5°C / +1,5°C

12.4.       vinička: -2°C / +2°C       ZuD: -2,5°C  /+2°C

Čili skoro každý den ráno ostrá jinovatka, přitom odpolední teploty v posledních dnech vesele nad 20°C (ve stínu), na sluníčku skoro 30°C. Pupeny silně narašené, leze z nich už zelené. Teploty pro révu drtivě stresující, v noci mrzne, ve dne horko. Počasí se naprosto zbláznilo !!!

13.4. Velikonoční pondělí. Dopoledne zase krásně slunečno a teplo. K večeru na ZuD přišly kroupy, naštěstí velikosti tak pro průměru 1 cm a bičovaly jen pár minut....   Pak napršelo 20 mm, první to déšť od konce března a velmi prudké ochlazení.

14.4.       V noci zataženo a tak teploty zůstaly těsně nad nulou

A to "nejlepší" zamrazení hbitě následovalo po opětovném vyjasnění:

15.4.       vinička: -5°C / -2,5°C    ZuD: -6°C / -3°C

Chce se mi zvracet! Ale nemůžu, protože bych si nablil do roušky, jíž mám přilepenou na hubě. Narašené pupeny však stále nějakým zázrakem žijí, ač jsou jejich povrchové plátky omrzlinami zhnědlé a zaschlé. Už tři týdny je to jednou nohou v hrobě. A pokračuje to vesele dál:

16.4.          vinička: -2,5°C / +0,5°C    ZuD: -2,5°C / 0°C

20.4.          vinička: -2,5°C / +2°C       ZuD: -3°C / +1°C

21.4.          vinička: -4°C / +0,5°C       ZuD: -3°C / +1,5°C

22.4.          vinička: -3,5°C / +1,5°C    ZuD: -3°C / +1,5°C

Už mě to nebaví psát, furt dokola, ...kdy už to proboha skončí ?

Stále přes den většinou jasno, teploty kolem 20°C, nad ránem jinovatka.

26.4.         vinička: -2,5°C / +0,5°C     ZuD: -5°C / -0,5°C

27.4.         vinička: -2,5°C / +1°C        ZuD: -2,5°C / +0,5°C

Narašené pupeny keřů ve viničce KUPODIVU a jakýmsi ZÁZRAKEM žijí, keře na ZuD jsem neprohlížel, neb nemám na to náladu. Následující předpověď nejnižších denních teplot už je příznivější...

17. duben

Jarní postřik Sulkou 5%. Bohužel provedený špatně, z těchto tří důvodů: Termín postřiku byl příliš pozdě, kdy už jsou některé pupeny narašeny do fáze otevřených listových růžic, takže roztoči se mohou nacházet uvnitř nich, kde je postřik nezasáhne. Za druhé – kmínky starších keřů neočištěné, čili opět dobrá skrýš před postřikovou kapalinou. A za třetí, postřikové látky jsem měl málo, takže jsem stačil ošetřit jen asi 2/3 keřů z celkového počtu, než mi postřiková kapalina došla. Čili sečteno a podtrženo, účinek tohoto postřiku bude nejspíše jen symbolický.

začátek května

Po několika relativně teplých dnech bez nočních mrazíků se réva pěkně rozběhla a ve viničce  letorosty dosáhly délky přibližně 3 až 5 cm, u některých odrůd i více. Na ZuD jsou keře vzhledem ke chladnější lokalitě ve vývinu  poněkud pozadu a letorostíky jsou zde sotva poloviční.  Kdo by si myslel, že letos už bude od nočního a ranního mrazení klid, mýlil by se. Takže:

 

5.5.        vinička:   +0,5°C  / + 3,0 °C      ZuD: - 0,5°C / +3°C

6.5.        vinička:   -1,5°C  / + 1,0 °C       ZuD: -3,8°C /  -1°C, ... na ZuD letos poprvé plachtuji a přitápím

7.5.        vinička:   +2,5°C  / + 5,0 °C      ZuD: - 2,2°C / +3°C, ... na ZuD letos podruhé plachtuji a přitápím

11. květen

Během odpoledne a večera napršelo úctyhodných 47 mm vody ! To je v úhrnu srážkový rekord za poslední 3 roky, co srážky bedlivě sleduji. Po dešti, nad ránem následujícího dne se vyjasnilo, vítr zeslábl, takže teplota padla pod nulu a já jsem se v půl čtvrté ráno musel mrzutě vyvalit z postele, vše v květináčích poschovávat a zaplachtovat, letos potřetí. Teplota na ZuD pak klesla až na -2°C,  ve viničce jen krátce na -0,5°C. Následující noc  ale má být dle prognózy meteorologů kritická!

13. květen

13.5.      vinička:   -0,5°C  / + 2 °C             ZuD: - 2,5°C / -0,5°C  ... na ZuD čtvrté plachtování a přítop

 

Tento zmrzlík nadělal ve viničce největší letošní paseku. Na všech keřích došlo k popálení mladých listů zhruba na 50% plochy. Stonky letorostů i květenství to, zdá se, přežily. Čili štěstí jak hrom, kdyby byla teplota jen o štipec nižší anebo pokles pod nulu trval déle, bylo by jistě všechno spálené. Naštěstí se teploty zastavila přesně na hraně mezi životem a smrtí.

19. květen

Kontrola stavu:

- ve viničce jsou  letorosty dlouhé asi 10cm, přičemž listy s popálenou plochou zakrňují a dominanci přebírají listy       mrazem nepoškozené

- na ZuD je stav narašení keřů víc pozadu, délka letorostíků je asi 5 cm, takže oproti loňským letům odhaduji zpoždění vývoje asi o týden až 14 dnů. Je to důsledek velmi dlouhého období s ranními přímrazky.

31. květen

Tak, květen je úspěšně za námi. Byl mrazivě chladný a deštivý, na ZuD napršelo celkem 123 mm srážek, což je 205% normálu. Několikrát jsem keře, rostoucí na zahradě musel zakrývat plachtami a přitápět, například v minulém týdnu dvakrát, naposledy předevčírem. V obou případech se teplota zastavila jen pár desetin nad nulou, přičemž na trávě se už začala vytvářet jinovatka. Vlivem chladného květnového počasí réva příliš nepoporostla, letošní časové zpoždění vegetace oproti průměru nyní odhaduji zhruba na 2 a ž 3 týdny.

 

Při poslední návštěvě viničky jsem zjistil, že se meziřadími prošla "mlsná srnka", takže několik keřů je silně okousaných a zbavených téměř všech květenství. Musím rychle koupit a nainstalovat pachový ohradník, nebo budu mít komplet po úrodě. Ona se určitě vrátí, pokud tak již neučinila!

8. červen

Pachový ohradník instalován.

14. červen

Červen pokračuje v deštivém trendu května. Už v jeho polovině napršelo tolik, co má napršet za celý měsíc. Réva se po teplotních šocích prvé jarní fáze zvolna rozjíždí do standardního růstu. Průměrně jsou letorosty dlouhé kolem 30 cm, což je na toto období velmi málo. Zaznamenal jsem však počáteční fázi kvetení u odrůdy Somerset Seedles, pěkné okvětní střapce má Jupiter i Vostorg, ostatní odrůdy jsou hodně pozadu. Chystám se na prvý postřik tvrdou chemií, letos to vypadá na plísňový rok, takže to nechci podcenit (aby se neopakovala loňská situace s vadnoucími bobulkami) a nasadím kombi postřik proti všemu.

Postupně provádím podlom a zastrkuji letorosty do dvojdrátí.

18. červen

Proveden plánovaný mix. postřik proti padlí, plísni révové a roztočům. Ve viničce to bylo s přípravky Dynali, Dithane a Sanmite. Na ZuD jsem místo Dithane, které mi došlo, použil Revus. Účelem byla protiplísňová prevence a potlačení několika lokálních ložisek s roztoči.

24. červen

Prvé dvě třetiny června byly deštivé a spíše chladné, v rázu květnovém. Teď se už oteplilo, takže odpoledne bývá slunečno a příjemně, teploty kolem 23 ÷ 25°C.  Letorosty se konečně dostaly do standardního tempa růstu. Postupně kvete Marquette, Cab. Cortis, Platovskij, Vostorg, ... a k nim se brzy připojí další odrůdy. Příjemné vlahé vlhko ale velmi vyhovuje plísňovým chorobám, což se u několika odrůd projevilo zasycháním tyčinek a kuliček v kvetoucích i nerozvitých okvětích. Nejvíce je tím postižen bezsemenný Jupiter a také moštovky Marquette a Solaris, obě původem z Ameriky. Z toho dedukuji, že by příčinou mohla být plíseň šedá, botritida. Proto jsem včera ve viničce foukl Teldor. Snad se to zastaví, budu to sledovat.

2. červenec

Během deštivého června napršelo na ZuD celkem 119 mm srážek, což je 159% normálu. Koncem června  sice nastartoval růst letorostů, ale letošní zpoždění vegetace, ke kterému došlo díky chladnému jaru, je oproti minulým letům příliš velké, takže se obávám, že mnohé odrůdy budou mít problém s termínem dozrání. Zhruba polovina  odrůd mi ještě nezačala kvést.

Přípravek Teldor napadení okvětí plísní šedou nezastavil (protože je určen na ochranu dozrávajících hroznů) a choroba se šířila postupně dál. Na doporučení kamaráda, pěstitele z Jičína, jsem učinil postřik přípravkem  Prolectus, který by měl být určen speciálně do fáze kvetení.

Do viničky byly vysazeny tyto nové stolní odrůdy: Pamjati nebesskoj sotni, Azalia, Emelia, Efiop a Dolgoždannyj, Na ZuD jsem vysadil  odrůdy Šarada UA a Nikol, vše velmi rané odrůdy Jsou to kontejnerované sazeni stáří jednoho roku. Ještě mám k vysazení připravené další odrůdy Žizel, Izumlenie, Katalonia, Rozmus a Pamjati nebesskoj sotni , ale bohužel nevím kam s nimi, protože už nemám volné místo. Asi budu muset něco neperspektivního z dřívější výsadby vylikvidovat. Ale co ... ?.