Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rok 2020

Vysvětlivka:  zkratka "ZuD", vyskytující se v textu,  znamená stanoviště "Zahrada u Domu"

Leden

Leden byl "prosincový", čili mrzlo jen nepatrně a teploty se celý měsíc líně povalovaly v okolí nuly. Letošní zima je zatím netradičně teplá a také suchá (vůbec nesněží a skoro neprší).

Únor

Letošní únor se lišil od ledna jen tím, že bylo ještě o něco tepleji a skoro vůbec nemrzlo, zato častěji a silněji zapršelo a přehnaly se i dvě docela slušné vichřice. V druhé půli měsíce dokonce párkrát vyskočily odpolední teploty skoro k  15°C. Začal jsem střihat keře kolem baráku, ovšem do viničky jsem s nůžkami z časových důvodů  dosud nevkročil, a to už máme prakticky konec února...

6. březen

V minulých dnech nepatrně nasněžilo (asi 5 cm) a hned to zase odtálo. Takže jsem si díky tomu v letošní zimě mohl podruhé odhrabat sníh z našeho dvora. Hurá, už jsem měl málem sněhový absťák!

Dneškem mám dostřiháno, nechal jsme si ale na keřích ještě nějaké rezervy k finálnímu dostřihnutí, až to naraší. Nejhůře vyzrálé réví ze všech mých keřů měl Solaris, některé keře této odrůdy jsem dokonce musel střihnout jen na krátké čípky, protože jsem na nich nenašel žádný pěkný prut ze kterého by se dal udělat slušný tažeň.

17. březen

Ráz počasí v prvé polovině března byl podobný únoru, pršelo, foukalo, noční teploty kolem nuly, jen občas při vyjasnění bylo kolem -6°C, přes den kolem 5 až 10°C, občas i víc.

Dnes jsem zaznamenal, že některé keře začínají slzet. Čili tímto prakticky startuje nová vegetační sezóna .

21. březen

a následný

mrazivý  dvoj- týden

Jaro se odkládá! Po několika velmi teplých dnech s odpoledními teplotami ke 20°C, kdy vše začalo intenzivně rašit a kvést, přišel teplotní šok. Místo konce března je zde nefalšovaný LEDEN, ale tvrdší než byl v lednu. Pupeny velké části odrůd révy jsou již rozpuklé a vytahují se z nich včelí prdelky o délce až 5 mm. V průběhu včerejší noci napadlo 10 cm mokrého sněhu. Uvádím nejnižší ranní teploty v průběhu navazujícího  mrazivého týdne,

měřeno       u země /  2 metry nad zemí:

 

22.3.        vinička: - 7°C  / -5,5°C,    ZuD: - 10°C / -7°C

23.3.        vinička: -14°C  / - 7,5°C,  ZuD: -12°C / -10°C 

24.3.       vinička: -12,5°C/ -7°C,  ZuD:-11°C / -9°C

25.3.       vinička: -12°C  / -7°C,   ZuD:-10°C / -8°C  

26.3.       vinička: -7°C  /  -3°C,    ZuD: -5°C / -2,5 °C  

Přitom odpoledne je slunečno a kolem 10 až 15-ti °C nad nulou. Takový scénář letošní zimy a začátku jara by nevymyslel ani autor nejlepších amerických odložmozků (= am. filmů).

... a jejich pokračování (těch odložmozků):

28.3.       vinička: -5°C / -0,5°C,   ZuD: -4°C / -2°C

29.3.       vinička: -2°C / +1°C,     ZuD: -3°C / 0°C

30.3.       vinička: -5°C / -2,5°C    ZuD: -3°C / -2,5°C

31.3.       vinička: -7°C / -3°C       ZuD: -7,5°C / -5°C