Jdi na obsah Jdi na menu
 


Regent

Renta jsem si pořídil, protože by měl být schopen v mých podmínkách slušně dozrávat a měl by být schopen udržet se ve zdravém stavu i bez potřeby pravidelného protiplísňového ošetřování. Zajímavé bude jeho srovnání s podobnou odrůdou Rondo. Na rozdíl od bílých odrůd, kde už mám celkem jasno, s výběrem nosné odrůdy pro červené víno ještě tápu. Pokud se jedna z dvojice Regent - Rondo v mých podmínkách projeví jako výrazně lepší, svěřím hlavní zodpovědnost za produkci červeného moštu právě jí.

Ve druhém roce od vysazení a v prvém roce plodnosti mne však Regent nepříjemně zaskočil přítomností peronospory na listech. Zaznamenal jsem to v prvé polovině abnormálně teplého září. Tato choroba se v roce 2016 ve viničce vyskytla jen u několika málo odrůd, a že by mezi potrefenými srágorami měl skončit i Regent, jsem tedy opravdu nečekal. Postižení sice nebylo nějak výrazné, ale…  Nu, uvidíme jak se pochlapí v příštích letech. (V každém případě Rondo na tom bylo zase podstatně hůř s padlím).

V následném roce 2017 byl Regent zdravotně bez problémů a přestože jej sežehl jarní mráz, velmi pěkně se rozplodil z druhotných pupenů. Potěšil mě.

(aktualizace  10/17)

 

Sezónní hodnocení odrůdy