Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rok 2021

 Vysvětlivka:  zkratka "ZuD", vyskytující se v textu,  znamená stanoviště "Zahrada u Domu"

Leden

Leden byl vlídný, nejnižší naměřená teplota byla -13°C se vyskytla v krátkém v období několika dnů v prvé třetině měsíce, kdy se ranní teploty pokoušely klesat někam k mínus desítce. Jinak víceméně teplotní klid lehce pod nulou se slabým sněhovým popraškem. Půda promrzla do hloubky zhruba pěti centimetrů.

Únor

Únor začal lehkým sněžením, v několika dávkách napadlo asi 8 cm sněhu. Ale od 11. února se výrazně ochladilo a Děda Mráz nadělil na ZuD tyto noční a ranní teploty:

 

11.2.        -11,5°C

12.2.        - 20,4°C

13.2.        - 17,5°C

14.2.        - 20,4°C

15.2.        - 22,5°C

 

Tak tohle bude slušná prověrka mrazuodolnosti pupenů a určitě se bude se oddělovat zrno do plev. Ještě že jsem stihl kolem mladých sazenic nakopčit sněhové růvky.

Druhá polovina února

Ve druhé polovině února se výrazně oteplilo, při trvalém  slunečném počasí vystupovaly odpolední teploty až k 15°C, člověk by jásal, že už je jaro. V noci při vyjasnění naopak padaly teploty k -5°C. Takové počasí je pro rostliny nejhorší, protože to jsou velké teplotní šoky a případné předčasné vyrašení znamená téměř jistý kolaps při mrazech, které ještě nutně přijdou.

 

Kolem 15 . února jsem se pustil do sezónního řezu, nejprve  vše nahrubo s ponechanými perspektivními výhony a začátkem března jsem začal s finálním řezem. Vlivem tepla začaly u některých keřů řezné rány mokvat, naštěstí se s nástupem března ochladilo na standardní teploty, typické pro toto roční období.

12. březen

Minulý víkend k ránu dvakrát šlehlo až na -10,5°C, pak se teplota  umoudřila a nyní panuje klasický březen. Chvilku prší, chvilku lehce mrzne, přes den neochotně lezou teploty nad 5°C, všude bláto...  Tak to má byt, jen ať rostlinstvo v klidu spí, žádné předčasné probouzení!

V klidu dokončuji řez. Kdybych se tím měl živit, na suchý krajíc bych si tímhle svým tempem nevydělal.

18. březen

Tak mám konečně došmikáno, pojal jsem to rekreačně. Teď ještě poklidit ostřihané réví, které leží na hromádkách na zemi a pak mě čeká tradiční zrytí příkmenných pásů. Počasí je téměř zimní, jaro se odkládá.

26. březen

Jaro se rázem přestalo odkládat a je TU ! V plné parádě. V noci sice mrzne, ale denní teploty lezou až ke 20°C, možná i výš, samozřejmě na sluníčku. Ostřihané keře révy začínají smolit, což sice ještě nejsou tradiční slzy, ale jejich neklamná předzvěst.

Pustil jsem se do rytí příkmenných pásů, pěkně ručně rýčem, protože s rotavátorem je to hrozná makačka a tvrdý boj, ho udržet v přímém směru těsně podél drátěnky. To si raději pěkně pomaloučku, polehoučku odryju ručně. Ostřihané réví letos poprvé likviduji  "předpisově" pomocí zahradního drtiče BOSCH ATX 25 TC. Jde to sice o dost pomaleji, než jsem býval zvyklý z dřívějška, kdy jsem suché réví pálil, ale zato nyní získám celkem kvalitní štěpku, které půjde zpět pod keře do půdy.

9. duben

V uplynulých čtrnácti dnech pořádně přituhlo, zvlášť v uplynulém týdnu, kdy jsem na ZuD naměřil tyto ranní teploty:

-5,3°C, -5,1°C, -4.8°C, -1,5°C, -0,5°C a dnes ráno dokonce kouzelných  -8,1°C! Ve viničce mohlo být dle statistických zkušeností zhruba o 2 až 3°C více. Rašení révy se samozřejmě zastavilo. Největší problém je v tom, že jsou při slunečných dnech propastně velké rozdíly mezi ranními a odpoledními teplotami, takže réva z toho musí být hodně vystresovaná a musí si myslet, že se počasí opravdu zbláznilo. Například dnes za úsvitu zmíněných -8,1°C a teď po obědě máme ve stínu 17°C a na slunku už to leze přes 25°C!! Na takové šoky není réva v období rašení geneticky připravená. Jenže počasí se nezbláznilo, to se jen zbláznil člověk, který révu pěstuje v kraji, svým rázem počasí určeném k pěstování brambor.

15. duben

Chladný ráz počasí trvá, ráno je kolem nuly, či spíše něco málo pod ní, odpoledne  to neleze přes 10°C. Réva čučí, což je dobře. Dokončuji rytí příkmenných pásů.

V připravovaném sadu nad viničkou jsem s pomocí bagru obrátil půdu vzhůru nohama – ornici dolů a jílovici nahoru.