Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rok 2021

 Vysvětlivka:  zkratka "ZuD", vyskytující se v textu,  znamená stanoviště "Zahrada u Domu"

Leden

Leden byl vlídný, nejnižší naměřená teplota byla -13°C se vyskytla v krátkém v období několika dnů v prvé třetině měsíce, kdy se ranní teploty pokoušely klesat někam k mínus desítce. Jinak víceméně teplotní klid lehce pod nulou se slabým sněhovým popraškem. Půda promrzla do hloubky zhruba pěti centimetrů.

Únor

Únor začal lehkým sněžením, v několika dávkách napadlo asi 8 cm sněhu. Ale od 11. února se výrazně ochladilo a Děda Mráz nadělil na ZuD tyto noční a ranní teploty:

 

11.2.        -11,5°C

12.2.        - 20,4°C

13.2.        - 17,5°C

14.2.        - 20,4°C

15.2.        - 22,5°C

 

Tak tohle bude slušná prověrka mrazuodolnosti pupenů a určitě se bude se oddělovat zrno do plev. Ještě že jsem stihl kolem mladých sazenic nakopčit sněhové růvky.

Druhá polovina února

Ve druhé polovině února se výrazně oteplilo, při trvalém  slunečném počasí vystupovaly odpolední teploty až k 15°C, člověk by jásal, že už je jaro. V noci při vyjasnění naopak padaly teploty k -5°C. Takové počasí je pro rostliny nejhorší, protože to jsou velké teplotní šoky a případné předčasné vyrašení znamená téměř jistý kolaps při mrazech, které ještě nutně přijdou.

 

Kolem 15 . února jsem se pustil do sezónního řezu, nejprve  vše nahrubo s ponechanými perspektivními výhony a začátkem března jsem začal s finálním řezem. Vlivem tepla začaly u některých keřů řezné rány mokvat, naštěstí se s nástupem března ochladilo na standardní teploty, typické pro toto roční období.

12. březen

Minulý víkend k ránu dvakrát šlehlo až na -10,5°C, pak se teplota  umoudřila a nyní panuje klasický březen. Chvilku prší, chvilku lehce mrzne, přes den neochotně lezou teploty nad 5°C, všude bláto...  Tak to má byt, jen ať rostlinstvo v klidu spí, žádné předčasné probouzení!

V klidu dokončuji řez. Kdybych se tím měl živit, na suchý krajíc bych si tímhle svým tempem nevydělal.

18. březen

Tak mám konečně došmikáno, pojal jsem to rekreačně. Teď ještě poklidit ostřihané réví, které leží na hromádkách na zemi a pak mě čeká tradiční zrytí příkmenných pásů. Počasí je téměř zimní, jaro se odkládá.

26. březen

Jaro se rázem přestalo odkládat a je TU ! V plné parádě. V noci sice mrzne, ale denní teploty lezou až ke 20°C, možná i výš, samozřejmě na sluníčku. Ostřihané keře révy začínají smolit, což sice ještě nejsou tradiční slzy, ale jejich neklamná předzvěst.

Pustil jsem se do rytí příkmenných pásů, pěkně ručně rýčem, protože s rotavátorem je to hrozná makačka a tvrdý boj, ho udržet v přímém směru těsně podél drátěnky. To si raději pěkně pomaloučku, polehoučku odryju ručně. Ostřihané réví letos poprvé likviduji  "předpisově" pomocí zahradního drtiče BOSCH ATX 25 TC. Jde to sice o dost pomaleji, než jsem býval zvyklý z dřívějška, kdy jsem suché réví pálil, ale zato nyní získám celkem kvalitní štěpku, které půjde zpět pod keře do půdy.

9. duben

V uplynulých čtrnácti dnech pořádně přituhlo, zvlášť v uplynulém týdnu, kdy jsem na ZuD naměřil tyto ranní teploty:

-5,3°C, -5,1°C, -4.8°C, -1,5°C, -0,5°C a dnes ráno dokonce kouzelných  -8,1°C! Ve viničce mohlo být dle statistických zkušeností zhruba o 2 až 3°C více. Rašení révy se samozřejmě zastavilo. Největší problém je v tom, že jsou při slunečných dnech propastně velké rozdíly mezi ranními a odpoledními teplotami, takže réva z toho musí být hodně vystresovaná a musí si myslet, že se počasí opravdu zbláznilo. Například dnes za úsvitu zmíněných -8,1°C a teď po obědě máme ve stínu 17°C a na slunku už to leze přes 25°C!! Na takové šoky není réva v období rašení geneticky připravená. Jenže počasí se nezbláznilo, to se jen zbláznil člověk, který révu pěstuje v kraji, svým rázem počasí určeném k pěstování brambor.

15. duben

Chladný ráz počasí trvá, ráno je kolem nuly, či spíše něco málo pod ní, odpoledne  to neleze přes 10°C. Réva čučí, což je dobře. Dokončuji rytí příkmenných pásů.

V připravovaném sadu nad viničkou jsem s pomocí bagru obrátil půdu vzhůru nohama – ornici dolů a jílovici nahoru.

Konec dubna

Duben pokračoval ve svém chladném trendu až do svého konce.  Od  24. dubna jsem na ZuD zaznamenal opět dosti mrazivá rána v hodnotách  -4,4°C, -4,5°C, -3,6°C a pak po dvou teplejších nocích  dnech opět -4,8°C. Réva je lehce napučená, zhruba do stádia malých včelek. Takže snad to ustojí. Ve viničce teploty jen lehce sklouzly pod nulu, včelky jsou zde už ale větší...

06. květen

Žádná vedra se nekonají, střídají se noci s teplotami nad a pod nulou, mrazíky v uplynulém týdnu byly v hodnotách od -2°C do – 3,5°C (měřeno na ZuD). Ve viničce to pod nulu asi nekleslo. Díky slabému narašení keřů letos nemusím plachtovat, což je fajn.

Po relativně suchém dubnu před pár dny solidně sprchlo, naměřil jsem 36 mm.

Rychtoval jsem se postříkat keře Sulkou proti roztočům a jako prevenci proti padlí, letos jsem kvůli tomu celkem poctivě očistil kmínky. Jenže mi chcípla baterie v Aku postřikovači, a tak postříkáno nemám ...

12. květen

O letošním chladném dubnu svědčí to, že za celý uplynulý měsíc pupeny dokázaly vyrašit jen do délky 1 až 2 cm.

Před čtyřmi dny jsem na ZuD naměřil  -4,1° a o den později -3,1°C. Ve viničce bylo tradičně tepleji (jižní svah)  a narašené pupeny to zázrakem přežily. Na ZuD jsou pupeny oproti viničce vývojově opožděné, jsou vytažené maximálně do stádia včelích prdelek, tak to snad přežily také.

Přišla nová baterie do aku postřikovače a tak jsme konečně jsem dokončil postřik Sulkou.

Dnes ráno  kontrola stavu ve viničce ...na dva uplynulé dva horké letní dny s teplými nocemi narašené pupeny zareagovaly raketovým růstem výhonů, které se zazelenaly a lezou ven, jak namydlené blesky! Už je to mnohem veselejší pohled. Začalo nám pršet a pršet má ještě zítra a pozítří...

26. květen

Jak jsem si pochvaloval celkem chladný březen a duben, které zabrzdily předčasné vyrašení pupenů, tak květen už chválit rozhodně nehodlám! Pominu-li, mrazíky které se táhly skoro až do poloviny měsíce, tak celkově je pořád zima, prší, fouká, před den sotva kolem 15°C v noci jen kolem pěti. Réva proto přirůstá  jen velmi pomalu, neochotně, takže letorosty jsou zatím dlouhé jen kolem pěti až deseti cm. Odhaduji zpoždění vegetace oproti minulým letům přibližně tak o 3 týdny až měsíc.

A aby toho nebylo málo, tak předevčírem a také dneska na ZuD opět mrazivé ráno s jinovatkou (!). Naměřil jsem -0,8°Č a -1,1°C. Ani se mi tam nechce jít podívat, jak to dopadlo ...

1. červen

Tak aby toho nebylo dosti tak na ZuD :

31.5.  ... -1,6°C

1.6.    ... -0,8°C

.... a na trávě stříbrojiskřivá jinovatka!   Zázrakem listy révy přežily, fakt zázrakem !!!

Letos jsem na jaře ani jednou neplachtoval a netopil, přitom mrzlo, až praštělo, přesto moje vytrénované révy přežily tyhle útrapy ve zdraví a beze ztrát. ZÁZRAK !!!

 

Za květen na ZuD napršelo  133 mm srážek, což je 222% měsíčního normálu

8. červen

Červen se na rozdíl od května pochlapil tím, že se obrátil na letní víru a z trapného pozimí se nám to jako mávnutím kouzelného proutku přehouplo do předletí. To znamená, že konečně začalo být teplo, kdy to v noci to nepadá pod 10°C a přes den je krásných 25°C. Takže réva konečně nastartovala a už jede jak formule 1. Letorosty raší takřka odevšad, takže jsem přistoupil k vylamování nadbytečných a neperspektivních letorostů, jinak by na keřích vznikalo nepřehledné houští.  Na zemi tak končí mnoho zelených výhonků s pěknými květenstvími, srdce to trhá, ale nedá se nic dělat. Jedinou odrůdou, která po letošní zimě a jaru nevyrašila z větší části plodných pupenů na tažních je Platovskij!  Ostatní odrůdy jsou v pohodě.

16. červen

Uhodilo letní horké počasí s třicítkami.

Réva jede, vše OK. Letorosty jsou dlouhé zhruba 30 cm až 1 metr, podle odrůd, což na toto období není moc. Dokončil jsem podlom, příkmenné pásy jsou odplevelené za pomoci motorové plečky a ručního hrkače. Včera jsem zaznamenal první známky rozvíjení květních kuliček a vysunutí prašníků  u mojí tradičně nejrychlejší odrůdy Somerset Seedless.

21. červen

Naplno kvete SS a Marquette, začíná Solaris, Jupiter a Garold . Ostatní začnou, co nevidět. Na Marquette jsem stejně jako loni  zaznamenal  značné množství nesvlečených košilek z květních kuliček.

Provedl jsem postřik přípravkem Prolectus proti botritidě okvětí.

Ode dneška májí být vedra vystřídána bouřkovým počasím a později i setrvalými dešti .

1. červenec

V posledním týdnu se ochladilo na teploty kolem dvacítky, skoro každý den prší. Letorosty se rychle vytahují, takže je nutno je často zastrkávat mezi dvojdrátí. Odhaduji, že fáze kvetení se nachází zhruba ve 2/3, některé odrůdy již odkvetly, ale asi tři kvést ještě nezačaly, jednou z nich je Ametyst. Letos kvetení zatím probíhá celkem bez problémů, nesvlečených košilek z okvětních kuliček není mnoho, oproti loňsku je to výrazně lepší. Pravděpodobně díky postřiku Prolectusem. 

 

Během června na ZuD napršelo 139 mm vody, což je185 % dlouhodobého normálu.

12. červenec

Réva dokvetla, zdá se, že OK. Obden prší, je celkem teplo a mokro, takže pro plísně úplně ideální počasí. Budu muset co nejdřív zahájit odlistění kolem hroznů a přikročit k nějaké důraznější protiplísňové prevenci.

 

O víkendu jsem se konečně dostal k dlouho plánovanému přeštěpování několika keřů Platovského, které hlavně kvůli silné náchylnosti k plísni šedé vyřazuji z moštové kolekce. Na 11 keřů jsem narouboval celkem 17 dřevitých  roubů (dřevité rouby do zelených letorostů), 5 zelených roubů (zelené rouby do zelených letorostů) a naočkoval 6 oček (dřevitá očka do kmínku). Tak jsem zvědav, jak to dopadne a pokud dobře, jestli to stihne před zimou dostatečně vyzrát...

U baráku jsem podobným způsobem přerouboval  starý keř odrůdy Vitra  odrůdou Muskat  novošachtinskij, nacpal jsem do něj 6 roubů, čtyři dřevité a dva zelené.

13. červenec

Při včerejší návštěvě a kontrole viničky jsem zjistil, že listy jsou děravé a potrhané, což značí, že v předevčírem odpoledne se nad viničkou musela přehnat bouřka s kroupami.  Naštěstí krupobití asi nebylo příliš intenzivní a vzhledem k tomu, že bobule jsou ještě tvrdé a malé, velikosti broků až hrášků, zdá se, že škody nebudou zásadní.

16. červenec

Prší, prší, jen se leje, ... je polovina července a průměrný červencový úhrn srážek je již splněn. A protože je teplo, tak padlí zákonitě na sebe nedalo dlouho čekat, ... včera jsem objevil bílý sametový povlak na bobulkách a listech několika keřů. Takže dnes se rychtuju na postřik přípravkem Magnicur Core (dříve Zato 50 WP). Už to mělo být dávno uděláno, nejlépe hned po odkvětu, ale tradičně nestíhám. Takže zase budu hasit již založený požár!

 

Stav roubovanců (roubováno před zhruba 5-ti dny): všechna očka dřevitých roubů jsou silně nafouklá, ve stádiu včelích prdelek, těsně před vyrašením lístků, očka zelených roubů zatím v klidu, dřevitá očka (očkováno forkertovým způsobem) jsou lehce nafouklá. Přeštěpovaný keř na ZUD (Vitra – Muskat novošacht.) zatím nic.