Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rok 2022

 Vysvětlivka:  zkratka "ZuD", vyskytující se v textu,  znamená stanoviště "Zahrada u Domu"

Leden

Kolem desátého ledna obvykle přichází první vlna silných mrazů. Letos se však nepřišla. Nasněžilo jen trošku, mrazy byly mírné, jen kolem -5°C, minimum bylo tuším -8°C. Půda krátce promrzla jen do hloubky pár centimetrů. Bylo to takový hodný leden.

Únor

První polovina února byla vlídná, teploty oscilují kolem nuly, jen při nočním vyjasnění to párkrát spadlo k hodnotám okolo -7°C.

 

Jo, a ještě jedna událost – po delším přešlapování jsem si pořídil novou PC stanici, takže budu moci postupně dohnat dvouletou absenci příspěvků. Na tabletu se to dělat nedalo.

Únor – druhá půle

Pořád vše při starém, žádné velké mrazy, jen při občasném nočním vyjasnění maximálně -8°C. Kdyby se přes republiku nepřehnala výživná vichřice, byl by úplný zimní klídek.

Březen

V prvé polovině měsíce denní teploty do 10°C a lehké noční mrazíky, ve druhé půlce se v souvislosti s dlouhodobým výskytem tlakové výše přes den výrazně oteplilo, na slunci teploty vybíhaly i nad 20°C, v noci však klesaly až k -8°C, později “jen“ k -5°C. Pro révu naprostá šoková terapie! Je sucho, v březnu téměř nekáplo.

 

Řez jsem zahájil dost pozdě, vlažným tempem někdy v půlce měsíce, dostříhal jsem kvapně 30. března. Réva silně slzí. Pupeny nedočkavých už odrůd začínají praskat. Od 31. března nastává silné ochlazení s hlášeným deštivým počasím.

Duben

Duben podržel révu pevně na uzdě. Žádné velké rašení se nekoná. Prvá polovina měsíce sice byla celkem slunečná, často s příjemnými odpoledními teplotami až ke 20-ti stupňům, jenže pravidelné noční poklesy teplot pod nulu začínající rašení silně zabrzdily. Druhá polovina měsíce byla více pošmourná, přes noc už tolikrát nemrzlo, ale odpolední teploty se nikam vysoko nehnaly, takže rozpukání pupenů dál stagnovalo. Na konci měsíce je stav takový, že menší část odrůd je ve stádiu včelích zadečků, většina odrůd má jen lehce rozpuklé pupeny a některé se ani neráčily pohnout. Asi nejdál s rašením je Dubljanskij, největším spáčem je CC. Takto slabě narašenou révu jsem na začátku května ještě nikdy neměl.

 

Živě a životaschopně se po zimě jeví všechny odrůdy, kromě Zenitu a Tajné(-ho ?) Monachy. U nich bylo réví úplně suché, tak jsem zvědavý jestli něco vyrazí ze starého dřeva. Loni obě tyto odrůdy z neznámého důvodu dost živořily, takže špatné vyzrání je důsledek.

 

V dubnu napršelo 42 mm srážek, což je 105% dlouhodobého normálu.

11. květen

Tý brďo !! … Začátek května jako z pohádky, je suché teplé, skoro letní počasí a letos zcela bez zmrzlíků! To jsem teda už dlouho nezažil. Takže z pupenů to rázem vyhrklo o 106 a na některých odrůdách, těch nejrychlejších, už se začínají ukazovat květenství.

Minulý týden jsem keře, s už hodně narašenými pupeny, omyl Sulkou, což bylo samozřejmě pozdě, ale lepší pozdě, než vůbec. Příkmenné pásy mám zryté, meziřadí posekáno a tak se věnuji postupnému vyvazování kmínků k novým laminátovým tyčkám.