Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rok 2022

 Vysvětlivka:  zkratka "ZuD", vyskytující se v textu,  znamená stanoviště "Zahrada u Domu"

Leden

Kolem desátého ledna obvykle přichází první vlna silných mrazů. Letos se však nepřišla. Nasněžilo jen trošku, mrazy byly mírné, jen kolem -5°C, minimum bylo tuším -8°C. Půda krátce promrzla jen do hloubky pár centimetrů. Bylo to takový hodný leden.

Únor

První polovina února byla vlídná, teploty oscilují kolem nuly, jen při nočním vyjasnění to párkrát spadlo k hodnotám okolo -7°C.

 

Jo, a ještě jedna událost – po delším přešlapování jsem si pořídil novou PC stanici, takže budu moci postupně dohnat dvouletou absenci příspěvků. Na tabletu se to dělat nedalo.

Únor – druhá půle

Pořád vše při starém, žádné velké mrazy, jen při občasném nočním vyjasnění maximálně -8°C. Kdyby se přes republiku nepřehnala výživná vichřice, byl by úplný zimní klídek.

Březen

V prvé polovině měsíce denní teploty do 10°C a lehké noční mrazíky, ve druhé půlce se v souvislosti s dlouhodobým výskytem tlakové výše přes den výrazně oteplilo, na slunci teploty vybíhaly i nad 20°C, v noci však klesaly až k -8°C, později “jen“ k -5°C. Pro révu naprostá šoková terapie! Je sucho, v březnu téměř nekáplo.

 

Řez jsem zahájil dost pozdě, vlažným tempem někdy v půlce měsíce, dostříhal jsem kvapně 30. března. Réva silně slzí. Pupeny nedočkavých už odrůd začínají praskat. Od 31. března nastává silné ochlazení s hlášeným deštivým počasím.

Duben

Duben podržel révu pevně na uzdě. Žádné velké rašení se nekoná. Prvá polovina měsíce sice byla celkem slunečná, často s příjemnými odpoledními teplotami až ke 20-ti stupňům, jenže pravidelné noční poklesy teplot pod nulu začínající rašení silně zabrzdily. Druhá polovina měsíce byla více pošmourná, přes noc už tolikrát nemrzlo, ale odpolední teploty se nikam vysoko nehnaly, takže rozpukání pupenů dál stagnovalo. Na konci měsíce je stav takový, že menší část odrůd je ve stádiu včelích zadečků, většina odrůd má jen lehce rozpuklé pupeny a některé se ani neráčily pohnout. Asi nejdál s rašením je Dubljanskij, největším spáčem je CC. Takto slabě narašenou révu jsem na začátku května ještě nikdy neměl.

 

Živě a životaschopně se po zimě jeví všechny odrůdy, kromě Zenitu a Tajné(-ho ?) Monachy. U nich bylo réví úplně suché, tak jsem zvědavý jestli něco vyrazí ze starého dřeva. Loni obě tyto odrůdy z neznámého důvodu dost živořily, takže špatné vyzrání je důsledek.

 

V dubnu napršelo 42 mm srážek, což je 105% dlouhodobého normálu.

11. květen

Tý brďo !! … Začátek května jako z pohádky, je suché teplé, skoro letní počasí a letos zcela bez zmrzlíků! To jsem teda už dlouho nezažil. Takže z pupenů to rázem vyhrklo o 106 a na některých odrůdách, těch nejrychlejších, už se začínají ukazovat květenství.

Minulý týden jsem keře, s už hodně narašenými pupeny, omyl Sulkou, což bylo samozřejmě pozdě, ale lepší pozdě, než vůbec. Příkmenné pásy mám hloubkově ručně zryté, meziřadí posekáno a tak se věnuji postupnému vyvazování kmínků k novým laminátovým tyčkám.

Zbytek května

Květen byl dost suchý. Napršelo sice 37 mm, což je 67% normálu, ale kromě jednoho většího deště, kdy spadlo 18 mm, to byly jen slabé deštíky, které sotva svlažily vyschlý trávník. Většina srážek spadla až v závěru měsíce. Réva však bere vláhu z hlubší podpovrchové vrstvy, a tak se na ní vláhový deficit zatím nijak neprojevil. Letorosty rostly předpisově, vypadá to, že letos by réva mohla odkvétat ve standardním termínu kolem poloviny června.

 

Koncem května se při nočních vyjasněních silně ochladilo a zahrozily noční mrazíky. Už jsem myslel, že bych se letos mohl vyhnout neoblíbenému plachtování a přitápění, ale chladivý konec května mi překazil optimistickou naději. V neděli 29. května večer, po prostudování předpovědi na CHMI, jsem raději vše potřebné nachystal a čekal jsem, co se bude dít v noci. Když to kolem půl třetí spadlo na 1,5°C, vyrazil jsem s čelovkou do boje, natáhl plachty, spustil přímotop a odvozil květináčová miminka ze školky do stodoly. Za úsvitu bylo na teploměru  -1,5°C. Takže bojová příprava se vyplatila, odskákaly to jen dýně.

8. červen

Před týdnem jsem projel příkmenné pásy pod keři ve viničce motorovou plečkou. Po plevelech ani památky. Radost pohledět na tu téměř předpisovou úhlednost. Ve třech uplynulých dnech u nás napršelo úctyhodných 41 mm. Máme tedy zalito, je teplo, příroda je veselá a svěží, vše bují a zelená se.

Protože keře překotně bují, musel jsem se pustit do zelených prací, což obnáší zastrkování letorostů do dvojdrátí a také mnou nepříliš oblíbený podlom, neboli vylamování nadbytečných letorostů. Dne 5. června jsem zaznamenal první rozvité prašníky na květech odrůdy SS a o den později i na Marquette. Pro porovnání, loni začalo kvetení o 11 dnů později. Chystám se na postřik proti plísním, které mi v uplynulých letech citelně poškozovaly rozvíjející se květenství.

19. červen

Dokončil jsem podlom, většina odrůd kvete, některé už dokvetly (SS, Dubljanskij, Marquette), několik odrůd ještě kvést nezačalo. Dnes u nás bylo 37°C, což už je docela hustý pařák. V uplynulých dnech bylo teplo a slunečno, chtělo by to už zalít. V minulém týdnu jsem zjistil žloutnutí listů a letorostů u čtyřech sousedících keřů napříč třemi řadami ve viničce. Jako by bylo něco nekalého skryto pod zemí. Zkusím je pohnojit na list…

30. červen

Réva zdárně odkvetla.

V uplynulém týdnu se nebesa otevřela a v několika intenzivních lijácích ve viničce napršelo téměř třikrát víc vody, než by mělo napršet za celý červen. Proudy tekoucí vody ve viničce, která nestačila vsakovat, spláchly a odnesly horní vrstvu zeminy příkmenných pásů. Ty jsem měl předtím pomocí hrkače – ruční plečky perfektně odplevelené a nakypřené. Toto je nevýhoda řadové výsadby keřů na svažitých pozemcích ve směru “z kopce dolů“ (v mém případě výsadba ve směru S-J). Na ZuD sice popršelo trochu méně, ale zato zde i nějaká ta kroupa udeřila. Jsou potlučené některé bobulky a prostřílené listy. Ale není to tak hrozné, mohlo to dopadnout mnohem hůř.

Bohužel, silné žloutnutí listů keřů révy ve viničce pokračuje dál. Jsou tím postiženy mnohé keře v její horní části, nejvíce Atos, Ajuta, Zarja Nesvetaja, Rombik, Nero, Emelija a celá řada keřů Regentu. Provedl jsem postřik železem (Harmonie železo), ale žloutnutí se nezastavilo. Postřik budu opakovat v doporučených intervalech 7-10 dní.

U všech keřů Solarisu zjištěn masivní výskyt nekrotických lézí na vrcholových partiích letorostů. Vypadá to jako hustě rozeseté, podélně orientované suché čárky na povrchu internodií, přičemž postižená internodia se začínají zkracovat a “scvrkávat se“. Listy zatím viditelně postiženy nejsou. A začíná se to objevovat také u jiných odrůd, například u Dubovského Rozového.

Přiznám se, že z těchto obou událostí jsem lehce nervózní, protože neznám jejich příčinu a nevím, jaké to bude mít následky!

Zahájil jsem odlisťování zóny hroznů, postupuji od těch odrůd, které odkvetly nejdříve a které mají zónu hroznů nejvíce zahuštěnou, konkrétně Solaris, Marquette, CC. Následovat budou postupně všechny ostatní odrůdy. Jen co přestane pršet…

Mokré počasí si vyžádá bezodkladné preventivní ošetření keřů proti padlí a peronospoře.