Jdi na obsah Jdi na menu
 


Glenora

Jéžíš, to jsem se načekal! Mám já tenhle masochismus zapotřebí? Tři roky od vysazení sazenic jsem musel trpělivě, vlastně netrpělivě čekat, než jsem se hroznů Glenory konečně dočkal. Všichni, kdo již měli tu čest ochutnat, básnili, jak že je prý ta chuť zcela jedinečná, prý borůvková delikatesa a kdesi-cosi, no a moje dvě Glaši furt nic! Jen listí a listí… (Na obhajobu obou nutno podotknout, že ono pouhé listí se konalo s účinnou dopomocí jarních mrazů i krup).

 

Až letos (r. 2017) se na každé z nich objevilo pár hroznů. Sláva, konečně si tedy mohu udělat i já svůj vlastní úsudek a podělit se o něj:

Hrozny jsou řídké, bobulky kulaté o velikosti kanadských borůvek. Když přibližně v polovině září už začaly kuličky vypadat zrale a já jsem prvou z nich třesoucí se rukou dychtivě utrhnul a strčil do pusy, ucítil jsem opravdu nefalšovanou chuť borůvky. Pravé kanadské borůvky. Bylo to jednoznačné. Chuť následující kuličky byla také borůvková, i když, pravda, o trošku míň. Zvěsti ale nelhaly. Říkám si, nechám ještě týden hrozny dozrát, ať se ta borůvková esence ještě víc vytříbí a rozvine.

Uběhl týden a já jsem hrdě vezl domů prvou úrodu hroznů Glenory. Slavnostně jsem předložil prvý degustační vzorek manželce říkám: "Zavři oči, ochutnej a řekni, co ti to chutí připomíná, ha?"

Ona (po chvilce): "No, je to dobrý."

Já: "A co ti to teda chuťově připomíná?"

Ona: "No hrozny přece, bez jader."

Já: "A jakou mají ty hrozny příchuť?"

Ona: "… nevím."

Já: "… a nepřipomíná ti to náhodou borůvky??"

Ona (po chvilce): "ani ne, …. i když, … trochu asi jo."

 Já: "to není možný, ukaž, já taky ochutnám",

… a po chvilce a asi pěti snězených kuličkách: "…máš pravdu, borůvky to jsou fakt jen trošku, hmm".

 

Vážení, ta borůvková chuť se vážně skoro vytratila! Nebyla tam už a zbyl jí jenom letmý stín. A když jsem po týdnu očesal zbylé hrozny a přivezl je v ještě vyzrálejším stavu domů, borůvky jsem v nich nenašel už vůbec. Takže tímto veřejně vyslovuji podezření, že Glenora svou jedinečnou borůvkovou příchuť postupem zrání ztrácí! Jestli je to pravda nebo ne, se budu moci přesvědčit bohužel nejdřív až za rok. A pokud to pravda nebude, Glenoře se za to veřejně omluvím. Tak přísahám!

Sezónní hodnocení odrůdy

 (aktualizace 10/17)

 

Fotografie