Jdi na obsah Jdi na menu
 


Graf Monte Kristo

Tuto vzhledově atraktivní  odrůdu se vznešeným názvem jsem si pořídil víceméně jako testovací, abych zjistil, co si vlastně mohu ve viničce ještě dovolit. Myslím z hlediska termínu dozrávání. Zdá se mi, že jsem to ale už trošku přepálil a pan hrabě u mne asi dozrávat nestihne, neboť potřebuje luxusnější pěstitelské podmínky. Druhý keř jsem nechal vysadit v Brně, kde je výrazně tepleji a šance na zdárné dozrání by tedy měla být mnohem větší. Přesto z i Brna přišly v roce 2016 neradostné zprávy, že šlechtic byl ještě v polovině září kyselý. O rok později ale přišly zprávy potěšující! Prý se povedl k plné spokojenosti.

Z fotografií panenských hroznů je patrné, že pan hrabě bude asi velmi choulostivý na praskání bobulí. Jeho bobule jsou totiž veliké, běžně i více než 10 g, a pokud v době jejich nalévání panuje sucho a pak přijde déšť, slupka neudrží nalévající se dužinu a praskne. Totéž se mi letos (r. 2015) stalo u mojí další "velkobobulové" odrůdy, Koklu bílého. Náchylnost na praskání bobulí je pravděpodobná daň za jejich velikost.

V roce 2016 i 2017 jsem se z důvodu nepřízně počasí kýžené úrody nedočkal. Kromě velmi intenzivního růstu jsem u GMK v polovině léta zaznamenal také intenzivní tvorbu zálistkových (svatomartinských) hroznů. Na nich se na přelomu srpna a září objevilo napadení padlím, ale hrozny to i bez speciálního ošetření ustály a začátkem října některé z nich nabraly tmavě růžovou barvu a dokonce i trochu cukru, takže jsem dokonce musel nasadit ochranné pytlíky.

(aktualizace 10/17)

 

Sezónní hodnocení odrůdy