Jdi na obsah Jdi na menu
 


Somerset Seedless

Somerset je titěrná, mikroskopická odrůda. Asi určená pro trpaslíky. Alespoň u mne, rostouc na vlastních kořenech. Letorostíky jsou tenké, hrozínky malinké a bubulečky jako kuličky do ložiskového náboje od Esky. Aby to nemýlilo, na fotkách vypadají mnohem větší, než jsou ve skutečnosti. Když se takový jednohubkový pidihrozen jí, musí se z něho bobulky odhryzávat jako zrna z opražené kukuřice. Odtrhávat je jednotlivě, to by byl počin hodný pouze těch nejtrpělivějších a nejzručnějších z nás.

Toto jsem zde napsal poté, co mi Somerset zaplodil poprvé. Od té doby uplynulo už pár sezón a zlepšilo se to. Pravda, k žádnému zázračnému zvětšení bobulí ani hroznů nedošlo, ale nelichotivé přívlastky jako "titěrná", "mikroskopická", "pro trpaslíky", bych nyní už nepoužil. A abych mu nekřivdil, původní hodnocení poopravím. Asi takto: Somerset je takový růžový "maxirybíz".

Nicméně Somerset má čtyři významná pěstitelská pozitiva. V plodnosti je naprosto spolehlivý, dále velmi raný a u mne bývá zralý již od poloviny srpna, netrpí plísněmi a nejdou na něj vosy. Chuť je netradiční, ovocitá, příjemná, já tam cítím variaci přezrálého, málo aromatického angreštu. A k tomu ještě kousek rybízu a kiwi. Kolega, od kterého jsem tuto odrůdu získal, uvádí, že chuť je 'jahodová'. Já jsem se tam ty jahody snažil najít, ale při vší snaze nenašel. Tak jsem dal hrozen k degustaci své neovlivněné manželce s dotazem, co jí ta chuť připomíná. Odpověď zněla: jahody! A já na to: a není to spíš angrešt? Ona: ne, jahody! Takže chuť je opravdu 'jahodová'. cheeky (Nicméně po roce mi tatáž osoba tvrdila, že jí to nejvíc připomíná sladký bílý rybíz).

Jak už bylo zmíněno, na vlastních kořenech se mu u mne příliš růst nechce, mám jej vysazen na dvou rozdílných stanovištích a na obou je to stejné. Přemýšlím, že bych mu zkusil opatřit výkonnější pohon v podobě kořenů podnože ES15-53. Ta u mě roste silně a je to také Američanka, stejně jako Somerset, takže by se mohly spolu skamarádit a společně zadělat na rozměrnější plodenství.

Ale nutno pochválit, že vzhledem ke svým rozměrům plodí Somerset co do množství velmi statečně! Hrozny jsou sice malé, ale bývá jich HÓÓÓDNĚ, klidně i tři na jednom letorostu. Takže keříky bývají obsypány světle červenými střapečky jako vánoční stromek. A tohle štědré vánoční nadělení dokáže pravidelně zaopatřit i přes to, že mu pozdní jarní mrazy spálí všechny narašené pupeny. A to se v mých polosibiřských podmínkách opravdu cení!!!

(aktualizace 10/17)

Sezónní hodnocení odrůdy