Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vostorg - Irinka

Irinka byla původně pořízena jako samostatná odrůda Irinka, ale později její prodejce upozornil na nápadnou shodu s odrůdou Vostorg. Což je pravda, úplně stejně špatně zakořeňují z řízků, listy mají stejné, hrozny stejné, zrají ve stejném termínu a chuť také stejnou. Ale jestli jsou tato srovnání absolutně přesná anebo jenom přibližná, už asi nikdo nerozsoudí, já určitě ne. Takže Irinka byla prohlášena "klonem Vostorgu" a já se tohoto označení držím.

O pěstování a dosavadních zkušenostech s Vostorgem - Irinkou v mých podmínkách, bych uvedl, že je citlivá na předjarní a jarní mrazíky (vymrzání oček).  Proto je nutná intenzívní  protimrazová ochrana, což v mém provedení znamená při akutním nebezpečí zaplachovat a pod plachtami topit. Pokud se zmrznutí narašených pupenů nebo letorostů podaří odvrátit, odvděčí se Irinka bohatou násadou plodenství a velkou úrodou. Při přetížení keřů se však termín dozrání významně odsouvá (viz. např. rok 2016). Za standardní situace dozrává Irinka na mém chladnějším stanovišti ve druhé vlně odrůd za Elegantem, přibližně ve druhém týdnu září. Chuť je příjemná, opět musím použít termín "harmonická", bez zřetelných specifických tónů. Dužina je středně pevná a mírně chruplavá. Z hlediska kulinářského bych Irinku mezi konkurenčními ‘stoláky’ zařadil rozhodně k tomu (nej)lepšímu, co pěstuji. Na podzim se na listech Irinky sice pravidelně objevují sametové mapky padlí, ale zatím vždy v akceptovatelné nebo zvládnutelné podobě.

Odrůda je charakteristická tím, že na bobulích vystavených intenzivnějšímu oslunění se ve fázi dozrávání objevují hnědé rozmyté skvrny. Jedná se o obrannou reakci proti nadměrnému slunečnímu záření, tzv. sluneční úžeh, kdy ve slupce dochází k nadměrné tvorbě fenolických látek. Zhoršuje to především vizuálně-estetický dojem, zhoršení chuťových vlastností takto postižených bobulí jsem nezaznamenal. Jako jednoduché protiopatření by mělo stačit ponechat v zóně hroznů několik vhodně umístěných stínících listů, což u mne v posledních letech bývá trochu problém, protože vlivem chronického sucha, které panovalo v posledních třech letech, mé keře na daném stanovišti přicházejí téměř o všechny spodní listy. 

(aktualizace 10/17)

 

Sozónní hodnocení odrůdy