Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vostorg

Historický příběh "mých Vostorgů" věrně připomíná kolotočové story mých Kodrjanek. Dvě sazenice Vostorgu jsem (společně se zmíněnými Kodjankami a dalšími odrůdami - Nero, Prim) koupil na jaře roku 2008 v Droždíně. Jednu jsme si vysadili u rodičů v Brně a druhou jsem slavnostně zapustil do země na zahradě u našeho domu v JZ Čechách. Zatím co ta první rostla jako z vody a brzy začala plodit, druhá ne a ne se pořádně rozjet, protože po každoročním jarním vymrznutí začínala prakticky od nuly. Zatímco brněnská sazenice brzy přinesla standardní prvou a druhou úrodu, ta moje domácí byla nucena obnovovat zmrznuté zelené letorostíky a opětovně rašit ze starého dřeva u paty keře. Až si po pěti letech strádání řekla DOST! …  a svou neradostnou životní pouť nadobro ukončila. Snad aby mi to nebylo líto, pěkný brněnský keř nám začal v roce 2012 růstově silně stagnovat, přírůstky letorostů titěrné, listy drobné a tak jsme se v podezření, že se jedná o virovou chorobu, podobně jako u vedle rostoucí Kodrjanky rozhodli pro jeho likvidaci. Nutno podotknout, že oba tyto keře byly roubované – na neznámou podnož. Takže po pěti letech slavně neslavného pěstování Vostorgu nastal opět počáteční, nulový stav.

Vlivem mé zatvrzelosti a umíněnosti následovalo zakoupení nové dvojice Vostorgů, tentokrát ze Strážnice. A opět na neznámé podnoži, jak jinak, že. Jeden z nich putoval zpět do Brna a druhý už do nové viničky. Oba keře žijí a plodí. Brňák je na tom o poznání lépe, než strakoňák, neboť toho sužují pravidelné jarní mrazíky a tak téměř neplodí.  V roce 2015 sice zakvetl poprvé, ale od té doby porodil vždy jen titěrné střapečky, které nestály ani za řeč. Prostě a jednoduše, Vostorg je srab a když ho zjara semele mrazík, podruhé už nedokáže zakvést a úroda se prakticky nekoná. Jenom pro útěchu sem - tam nějaký zálistkový pidihrozen, což je slaboučká náplast. Kdybych jeho sestru Irinku, rostoucí na zahradě u domu, nechránil na jaře plachtovím a neprotáčel elektroměr připojený k teplometu, tak bych za dlouhá léta svého jihočeského pěstování Vostorgů vypěstoval úplné prd. Takže pořádnější fotky snad zase napřesrok …

PS.: Z pěstitelského hlediska platí o Vostorgu totéž, co jsem uvedl ve vedlejším odkazu fotogalerie o jeho vlastní sestře Irince.  

(aktualizace 10/17)

 

Sezónní hodnocení odrůdy