Jdi na obsah Jdi na menu
 


JCHD

Jubilej chersonskogo Dačnika je 'žena'. Má jenom samičí květy a tak potřebuje jiného opylovače - nějakého pána, či spíše v říši rostlinné obojetníka, který se s ní o svůj pyl podělí. Takže to mívá s opylením poněkud komplikovanější, než většina odrůd, které jsou oboupohlavní a samosprašné. Jinak její poněkud netradiční název v překladu z ruštiny znamená "Jubileum chersonského Chalupáře". Cherson je město v Záporoží na Ukrajině a Chalupář je časopis, který tam vydávají. Věnuje se i vinařství a asi bude kvalitní a vážený, když po něm nazvali odrůdu révy. Oním jubileem bylo desáté výročí od založení časopisu, které oslavili v říjnu roku 2001.

U mne tato odrůda dozrává přibližně v prvé polovině září, vytváří spíše drobnější rozvolněné hrozny se středně velkými bobulemi, zajímavé růžově oranžové barvy. Úroveň opylení a tedy velikost hroznů bývá v různých letech různá, někdy jsou hrozny pěkné, jindy řídké a dost sprchlé. Celková plodnost keře ve víceletém hodnocení je podprůměrná.  

Chuť je neutrální, výrazně sladká, příjemná. Nemá žádné "barevné odstíny", lze napsat i "jednoduchá", prostě standardní, obyčejná. Konzistence dužiny je na začátku zralosti chruplavá, ale při plném vyzrání až přezrání se původní chruplavost kamsi vytrácí a dužina jakoby "zřídne" a částečně zgelovatí (chce se mi skoro napsat 'je moučnatě-blátivá', ale to by asi vyznělo příliš negativně). Semena jsou malá a neznatelná, slupka je tenká. Avšak po úplném rozkousání bobule se z rozžvýkané slupky uvolňuje natrpkle tříslovitá chut', což může někomu vadit.

(aktualizace 10/17)

 

Sezónní hodnocení odrůdy

 

Fotografie