Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rok 2019

Vysvětlivka:  zkratka "ZuD", vyskytující se v textu,  znamená stanoviště "Zahrada u Domu"

Leden

Prvá polovina ledna vlídná, bez teplotních problémů, půda není zmrzlá.

18. leden

Nakopčeno 25 protimrazových růvků na sazenice a mladé keře

Mrazy leden

  • 19.1.       -11°C
  • 22.1.       -10°C

Konec ledna

Klid, s teplotami lehce pod nulou, půda na povrchu promrzlá.

první polovina února

Nejprve nasněžilo asi 20 mokrého sněhu, pak řádně přituhlo:

5. února: vinička -15,5°C (u země -20,5°C), ZuD -17,5°C (u země -22°C)

6. února už jen kolem -10°C

Pak zas klid a teploty opět těsně pod nulou v noci a nad nulou přes den

Od 14. února už odpolední silné slunce s teplotami k +10°C.

Od 9. února zahájen postupně řez, nejprve na ZuD, pak ve viničce. Střihám metodou "nadvakrát", jejíž první fází je řez na hrubo, kdy si z réví na keřích připravím jen několik málo nejlepších výhonů, a pak později v předjaří keře dostřihuji na finál a vyvazuji tažně.

druhá polovina února

Počasí vesměs slunečné a suché, v noci mrazy kolem -5°C (až -8°C), přes den teploty v rozmezí 5 až 10°C. V závěru pár dní až 15°C, což není příliš dobře, neboť to povede k předčasnému rašení.

první polovina března

Byla velmi větrná, standardně deštivá a teplotně normální. Už se začaly objevovat teplé jarní dny "na tričko" a současně v noci mrazíky kolem -5°C, což není pro nastartování vegetace úplně ideální. Po zimě je vody v půdě dostatek.

17. března

Po návratu z týdenní alpské lyžovačky jsem zahájil finální dostřih keřů a vyvázání tažňů do drátěnek (viz. záznam z prvé poloviny února). Času je tradičně nedostatek, takže tak činím nesoustředěně po chvilkách. Nestíhám rotavátorem a rýčem zkypřit a odplevelit půdu příkmenných pásů, což jsem měl právě  na tuto dobu v plánu, než se silně rozrostou plevele a utuží se půda. Když to dělám opožděně až někdy v dubnu, či dokonce v květnu, bývá to už hrozná, trojitá makačka. Každý rok si nadávám, že to musím zrýt dřív, ale skutek - utek. Krom toho mě ještě čeká vykopat  6 starých pochroumaných  jablonní v horní části zahrady nad viničkou. Ale kdy proboha, kdy??? Jaro už netrpělivě ťuká na dveře!

18. března

Všiml jsem si, že na Somersetu seedles se už pohnuly pupeny! Réva však ještě neslzí.