Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rok 2018

 

Vysvětlivka: zkratka "ZuD", vyskytující se v textu,  znamená stanoviště "Zahrada u Domu"

6. leden

Začátek ledna bezmrazý, počasí připomíná spíš konec listopadu.

Protože nevím, jaké mrazy přijdou koncem měsíce a v únoru a nechci riskovat případné zimní ztráty, které mne díky mrazům kolem -20°C potkaly loni , zahrabávám loni vysazené sazenice, za které již nemám náhrady, do hliněných růvků (8 sazenic = 8 koleček zeminy).

  • Před koncem roku nějaký zaběhnutý zajíc, králík či jiný krátkonohý hlodavec okousal u země několik mladých hlaviček – měl bych koupit pletivo a zabalit je!

31. leden

Lednové počasí nebylo vůbec lednové. V noci teploty jen kolem nuly, přes den nad nulou.

12. únor

Vypadá to, že letos už žádné větší zimní mrazy nepřijdou. Leží trocha sněhu, noční mrazy přibližně kolem -5°C, přes den sníh zvolna odtává. Zahájil jsem postupně sezónní řez (včera prvé tři keře na zdi).

ledový

konec února

Pořádně drsná zima přece jenom z východu letos dorazila. Noční mrazy spadly pod -10°C od 21. února, s výhledem na zesilující poklesy až k teplotám kolem -20°C na přelomu února/března. A to už začaly kvést sněženky a ze země povylezly narcisy.  Tak jsem raději všechny sazenice v révové školce přikryl haldou sněhu a  ve viničce jsem všechny cennější mladé hlavičky taky zasypal.  Naměřil jsem tyto teploty ve výšce 0,7 metru nad zemí:

24. února – ZuD   -16,5°C , vinička    - 14,4°C

25. února – ZuD   -14,5°C,  vinička    - 14,5°C

26. února – ZuD   - 20,5°C, vinička    - 18,4°C

27. února – ZuD   -15,0°C,  vinička    - 14,5°C

28. února – ZuD   - 21,0°C, vinička    - 17,8°C

1. března  - ZuD   -18,0°C,  vinicka    - 16,9°C

2. března  - ZuD   -  9,5°C,  vinicka    -   9,4°C

4. března  - ZuD   -12,5°C,  vinička    -   9,9°C   uff, a je to za námi!

Březen

V týdnu na přelomu února a března jsme si s rodinou odskočili zalyžovat do zasněžených Alp a myslel jsem si, že tím zima dfn. skonči a začne jaro. Ale omyl! Po slibném náznaku jara ve druhém březnovém týdnu s kvetoucími sněženkami, krokusy a rašícími narcisy, udeřily opět mrazy, na toto období celkem silné (!):

18. března – ZuD   -6,5°C,    vinička    - 7,2°C

19. března – ZuD   -9,5°C,    vinička    - 9,9°C

20. března – ZuD   -6,5°C,    vinička    - 7,3°C

22. března – ZuD   -10,0°C,  vinička    - 8,0°C

Jak vidno, jaro se odkládá na neurčito. Réva je naštěstí zatím v klidu, bez mízy.

 

27. března – u některých ostřihaných keřů se začíná objevovat slzení. Odpolední teploty v závěru letošního chladného března jen do 10°C.

5. duben

Zaznamenán začátek rašení prvých dvou odrůd – tradičně Marquette a SS

7. duben

Dokončen střih a vyvázání tažňů do drátěnky. V rašení rychle následující další odrůdy.  Je teplo, odpoledne kolem 20°C, ale v noci při vyjasnění jen kolem nuly a podobně teplý má být i následující týden, z čehož tedy moc radostí nešílím, neb to nevěstí mnoho dobrého.

12. duben

Tričkové odpolední teploty trvají a teplo je už i v noci (více než  5°C), réva intenzivně raší, narašeno už je cca 80% odrůd. 

Postřik proti roztočům Sulkou. Rozhrabány zimní protimrazové růvky, protože by se křehké letorostíky při pozdějším rozhrabání mohly ulámat.

18. duben

Začíná každoroční kritické období s celodenním vyjasněním a silným rizikem nočních mrazíků. Réva je narašená dle odrůd  ve fázi od  rozpuklých pupenů (včelí prdelky) cca 5 mm až po zelené listové růžičky délky 2 cm. Dnes ráno jsem na ZuD naměřil jen +0,4°C, ačkoli meteo předpověď byla mnohem optimističtější. Takže to bylo o fous! Musím si přirychtovat plachtoví a teplomet do bojové pohotovosti.

Příkmenné pásy ve viničce jsem včera projel rotavátorem (nakypření, likvidace plevelů).

19. duben

Dnes ráno v ZuD -0,9°C ve výšce 50 cm nad zemí. Pupeny na tažních jsou zde narašené a rozpuklé méně než ve viničce, zatím jen 0,5 až 1 cm, takže jsem to risknul a krycí plachty neroztáhl. Ve viničce byly krásné 3,5 °C. Odpolední teploty se šplhají nad  20°C.