Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vzkazník

27. 10. 2015

Formulář "Komentáře" můžete využít pro zveřejnění svých připomínek, dotazů a námětů.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Uložení řízků

(Tomáš, 24. 1. 2021 15:25)

Dobrý den,
tady ještě jednou Tomáš s prosbou o radu. Před Vánoci jsem si u známého odebral několik řízků a uložil je do lehce vlhkého písku ve sklepě. Bohužel jsem zjistil, že písek již téměř vyschnul. Mám jej ještě nějak navlhčit? Za odpověď díky. A také se těším na sezónní hodnocení Vašich odrůd.
S pozdravem, Tomáš

Re: Uložení řízků

(Zdenek, 25. 1. 2021 8:23)

Ahojte Tomáši,
pokud byly řízky uložené v chladnu, určitě se jim za tak krátkou dobu relativního sucha nic nestalo. Řízky vytáhněte z písku, ponořte celé do nádoby se (studenou) vodou a nechte zde 24 hodin. Pak je zase dejte zpátky do mokrého písku.
Zdenek

Re: Re: Uložení řízků

(Tomáš, 25. 1. 2021 18:57)

Díky! :)

Zastřihnout?

(Tomáš, 30. 10. 2020 7:57)

Dobrý den,
v letošním roce jsem obdržel několik řízků odrůdy Nero. Povedlo se mi z nich vypěstovat krásné sazenice, které jsem už během června vysázel do nově založené malé vinice, kde se pěkně ujaly. Původně jsem myslel, že je po prvním roce určitě budu zastřihávat na dvě očka, aby v příštím roce vytvořily pěkné kmínky. Sazenicím se ale poměrně dařilo a už v prvním roce dakázaly vytvořit letorosty požadované výšky a zhruba o tloušťce tužky až propisky. Už teď se zdá, že dokázaly i řádně vyzrát. Chtěl bych se vás tedy zeptat, zda byste při jarním řezu takovéto mladé sazenice zastřihnul na dvě očka nebo již nechal. Za odpověď děkuji.

Re: Zastřihnout?

(Zdenek, 2. 11. 2020 21:37)

Pokud sazenice mají dostatečně dlouhé letorosty (nyní je to už vlastně réví), které jsou vyzrálé až nad úroveň výšky budoucího kmínku, není nutno je sestřihávat na dvě očka. V předjaří můžete svislé pruty réví buď ohnout nebo zastřihnout v potřebné výšce a necháte rašit nové výhony z oček už nad nově založeným kmínkem. Protože ale nevíme, jak silné budou v zimě mrazy, pro jistotu bych doporučil přibližně v období Vánoc kolem paty keříků nakopčit asi 30 cm vysoké hliněné kopečky (růvky), které spolehlivě ochrání spodní očka keříků před vymrznutím. Takže pokud by réví vlivem kruté zimy zmrzlo, budete mít jistotu, že zapěstujete kmínky z těchto spodních ochráněných oček.

Re: Re: Zastřihnout?

(Tomáš, 3. 11. 2020 7:42)

Moc děkuji za radu, udělám to podle Vaší rady.

Skvelá stránka

(Marek, 5. 10. 2020 18:06)

Skutočné skvelá stránka a zaujímavé čítanie. Z každého riadku je cítiť nadšenie a vášeň k hroznu. Prajem dostatok energie a chuti ďalej sa deliť o svoje skúsenosti pri pestovaní révy. Všetko dobré.

Re: Skvelá stránka

(Zdenek, 2. 11. 2020 21:12)

Děkuji Vám Marku za milá slova a přeji Vám také vše nejlepší!

Kontejnerované sazenice

(Josef, 1. 9. 2020 18:31)

Dobrý den,
mám obdobné problémy s jarním úhynem sazenic, které uvádíte na fóru "O révě", tak jsem se nechal inspirovat a nově nakoupené sazenice jsem dal do velkých kontejnerů (květináčů). Zatím pěkně rostou, mám je na trochu zastíněném místě, ale s blížící se zimou přemýšlím, co s nimi do jara udělat. Prosím o radu, jak máte zajištěno zdárné přečkání zimy. Sazenice máte pod střechou v chladné místnosti nebo s kontejnerem venku v zemi a nakopčené? Děkuji za radu a názor. Ještě příští rok bych je chtěl nechat zakořeňovat.

Re: Kontejnerované sazenice

(Zdenek, 2. 9. 2020 14:56)

Přesně jak píšete, celý první rok nechávám sazenice v květináčích (4 litrových kontejnerech). Květináče jsou umístěné venku a zapuštěné v zemi až do zimy, velmi často i přes celou zimu. Když je hlášen příchod silných mrazů a je sníh, tak na tyto zapuštěné kontejnery jednoduše naházím velkou hromadu sněhu. Ač se to nezdá, sníh je dobrý tepelný izolant. Pokud sníh není anebo pokud jsou hlášeny dlouhodobé kruté mrazy pod -20°C, tak květináče ze země vytáhnu a přemístím je do sklípku, kde bývá lehce nad nulou. Pozor – při vytahování nesmí být v zemi květináče přimrzlé, pak to jde velmi obtížně. Takhle to řeším v zimě. Obvykle začnou sazenice rašit koncem března. Jsou-li sazenice venku, je třeba dávat bedlivý pozor na jarní přízemní mrazíky. Ty jsou nebezpečnější, než mrazy zimní, protože zlikvidují zeleně narašené pupeny. Takže když se blíží období nočních a ranních přímrazků, opět stěhuji květináčové sazenice do sklípku. Do volné půdy vysazuji sazenice až po zmrzlých, což je u nás v Pošumaví nejméně po polovině května. Chystám se o této "květináčové procedůře" napsat cosi podrobnějšího formou příspěvku na stránkách, ale nějak mi nezbývá čas toto už delší dobu rozpracované dílko dokončit.

Re: Re: Kontejnerované sazenice

(Zdenek, 2. 9. 2020 15:10)

To s těmi -20°C, viz. můj předešlý komentář, jsme nadsadil, omlouvám se. Snažím se sazenice chránit už při nižších mrazech zhruba kolem -10 až -15°C. Platí v tomto zásada, že starostlivější péče se vyplácí :-)

Re: Re: Kontejnerované sazenice

(Josef, 3. 9. 2020 17:09)

Děkuji za informace, jak vidím, není to jednoduché sazenice uchránit. Jen by mně zajímalo, jak je vytáhnete bez poškození ze zmrzlé okolní země. Podrobnější popis, který plánujete, by se skutečně hodil.

Re: Re: Re: Kontejnerované sazenice

(Zdenek, 4. 9. 2020 8:39)

S tím vytažením sazenic ze země je to zcela prosté. Sazenice jsou v plastovém květináči (kontejneru), který má kuželový tvar a hladké stěny, obsah 4 litry. Květináč je téměř celý zapuštěný do země. Když mají přijít mrazy, vytáhnu květináče ze země, naložím na vozík a odvezu do sklípku. Ale jak jsem psal, půda nesmí být promrzlá, pak v ní květináč drží, jak přibitý. Důvodem pro zapuštění květináčů do země je zmírnění silných teplotních výkyvů horko/chlad, zabránění přehřívání a promrzání kořenového balu.

Re: Re: Re: Re: Kontejnerované sazenice

(Josef, 6. 9. 2020 17:25)

Děkuji za vysvětlení, zkusím to už tuto zimu, a věřím, že se metoda osvědčí.

Padlí

(Honza, 10. 8. 2020 20:30)

Dobrý den,
ais pět let jsem s úspěchem pěstoval rezistentní stolní orůdy bez postřiků, aniž bych někdy zaznamenal příznaky některé houbové choroby. Letos jsem však tvrdě narazil. Na mých několika hlavách se mi rozbujelo padlí do takové míry, že z letošní úrody nebude pravděpodobně nic a na záchranu je asi už pozdě. Snad všechny hrozny jsou v moučnatém povlaku. Nicméně jsem se chtěl zeptat, co byste mi doporučil pro příští rok. V postřicích se nevyznám a rád bych, aby hrozny byly co nejvíc "bio". Paní v obchodě mi doporučovala Kumulus WG nebo Vitisan. Chtěl bych se Vás zeptat, zda s těmito přípravky máte nějaké zkušenosti.
S pozdravem, Honza.

Re: Padlí

(Jarek, 10. 8. 2020 23:12)

Ahoj,
jestli můžu já, tak Kumulus ti doporučuji, obsahuje 80% síry, takže je docela relativně BIO, oproti jiné tvrdé chemii. Používám jej několik let a ani nejdu do postřiku s obsahem mědi. I Letos v docela obtížném roce jsem na padlí použil pouze Kumulus a révu mám zdravou. Je však nutné postřik použít již jako prevenci, než se padlí rozbují, poté již by se měl použít nějaký účinnější....

Re: Padlí

(Zdenek, 11. 8. 2020 11:49)

Dobrý den, Honzo,

rada těžká, chcete být BIO a přitom Vám padlí letos zlikvidovalo úrodu. To totiž znamená, že s největší pravděpodobností se u Vás padlí příští rok objeví znovu. Padlí je totiž úporný prevít, který když se dostane do výsadby, tak se zde drží zuby nehty, přezimuje a v následném roce se opět snaží útočit. Pokud chcete být vysloveně BIO, budete muset s pomocí BIO přípravků zasahovat velmi často, podle tlaku choroby klidně i jednou týdně. Anebo poněkud ustoupíte od svých pevných zásad a použijete některý z přípravků typu organické chemie, čili tvrdých fungicidů. Na Vašem místě bych situaci řešil tak, že letos bych už úrodu obětoval, pokud jsou totiž všechny bobule pokryté bílým povlakem, bývá obvykle na jejich záchranu pozdě. Nasadil bych co nejdříve tvrdou chemii, ve snaze ještě letos padlí co nejvíce omezit, aby keře předčasně neztratily listí. Tím jim dáte šanci na solidní zdravé přezimování. Příští rok bych Vám doporučil nasadit proti padlí opět tvrdou chemii, a to nejméně dvakrát, koncem jara a začátkem léta. Poprvé těsně před kvetením a pak po odkvetení. V obou případech je vhodné použít rozdílný přípravek, čili přípravky s rozdílnou účinnou látkou. Přípravků proti padlí révovému je na trhu celá řada. Tímto způsobem udržíte své keře zdravé až do stádia bobulí "velikosti hrachu". A pak už můžete přejít na BIO režim a pravidelně nasazovat doporučované bio-přípravky, například zde zmiňovaný Kumulus.

Držím palce, Zdenek

Re: Re: Padlí

(Honza, 13. 8. 2020 7:05)

Děkuji Vám za rady, snad se mi s pomocí chemie podaří dostat padlí pod kontrolu.

Poděkování

(Lojza, 15. 6. 2020 8:12)

Dnes jsem narazil na tyto stránky a přímo mě nadchly, krásné mudrování a vše ostatní kolem. Děkuji, přeji hodně zdraví a těším se na další zajímavosti a příspěvky. Lojza

Re: Poděkování

(Jarek, 15. 6. 2020 22:39)

Ahoj Lojzo, wimpi je fakt odborník a to ještě stíhá psát a radit jinde