Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vzkazník

27. 10. 2015

Formulář "Komentáře" můžete využít pro zveřejnění svých připomínek, dotazů a námětů.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Skvelá stránka

(Marek, 5. 10. 2020 18:06)

Skutočné skvelá stránka a zaujímavé čítanie. Z každého riadku je cítiť nadšenie a vášeň k hroznu. Prajem dostatok energie a chuti ďalej sa deliť o svoje skúsenosti pri pestovaní révy. Všetko dobré.

Kontejnerované sazenice

(Josef, 1. 9. 2020 18:31)

Dobrý den,
mám obdobné problémy s jarním úhynem sazenic, které uvádíte na fóru "O révě", tak jsem se nechal inspirovat a nově nakoupené sazenice jsem dal do velkých kontejnerů (květináčů). Zatím pěkně rostou, mám je na trochu zastíněném místě, ale s blížící se zimou přemýšlím, co s nimi do jara udělat. Prosím o radu, jak máte zajištěno zdárné přečkání zimy. Sazenice máte pod střechou v chladné místnosti nebo s kontejnerem venku v zemi a nakopčené? Děkuji za radu a názor. Ještě příští rok bych je chtěl nechat zakořeňovat.

Re: Kontejnerované sazenice

(Zdenek, 2. 9. 2020 14:56)

Přesně jak píšete, celý první rok nechávám sazenice v květináčích (4 litrových kontejnerech). Květináče jsou umístěné venku a zapuštěné v zemi až do zimy, velmi často i přes celou zimu. Když je hlášen příchod silných mrazů a je sníh, tak na tyto zapuštěné kontejnery jednoduše naházím velkou hromadu sněhu. Ač se to nezdá, sníh je dobrý tepelný izolant. Pokud sníh není anebo pokud jsou hlášeny dlouhodobé kruté mrazy pod -20°C, tak květináče ze země vytáhnu a přemístím je do sklípku, kde bývá lehce nad nulou. Pozor – při vytahování nesmí být v zemi květináče přimrzlé, pak to jde velmi obtížně. Takhle to řeším v zimě. Obvykle začnou sazenice rašit koncem března. Jsou-li sazenice venku, je třeba dávat bedlivý pozor na jarní přízemní mrazíky. Ty jsou nebezpečnější, než mrazy zimní, protože zlikvidují zeleně narašené pupeny. Takže když se blíží období nočních a ranních přímrazků, opět stěhuji květináčové sazenice do sklípku. Do volné půdy vysazuji sazenice až po zmrzlých, což je u nás v Pošumaví nejméně po polovině května. Chystám se o této "květináčové procedůře" napsat cosi podrobnějšího formou příspěvku na stránkách, ale nějak mi nezbývá čas toto už delší dobu rozpracované dílko dokončit.

Re: Re: Kontejnerované sazenice

(Zdenek, 2. 9. 2020 15:10)

To s těmi -20°C, viz. můj předešlý komentář, jsme nadsadil, omlouvám se. Snažím se sazenice chránit už při nižších mrazech zhruba kolem -10 až -15°C. Platí v tomto zásada, že starostlivější péče se vyplácí :-)

Re: Re: Kontejnerované sazenice

(Josef, 3. 9. 2020 17:09)

Děkuji za informace, jak vidím, není to jednoduché sazenice uchránit. Jen by mně zajímalo, jak je vytáhnete bez poškození ze zmrzlé okolní země. Podrobnější popis, který plánujete, by se skutečně hodil.

Re: Re: Re: Kontejnerované sazenice

(Zdenek, 4. 9. 2020 8:39)

S tím vytažením sazenic ze země je to zcela prosté. Sazenice jsou v plastovém květináči (kontejneru), který má kuželový tvar a hladké stěny, obsah 4 litry. Květináč je téměř celý zapuštěný do země. Když mají přijít mrazy, vytáhnu květináče ze země, naložím na vozík a odvezu do sklípku. Ale jak jsem psal, půda nesmí být promrzlá, pak v ní květináč drží, jak přibitý. Důvodem pro zapuštění květináčů do země je zmírnění silných teplotních výkyvů horko/chlad, zabránění přehřívání a promrzání kořenového balu.

Re: Re: Re: Re: Kontejnerované sazenice

(Josef, 6. 9. 2020 17:25)

Děkuji za vysvětlení, zkusím to už tuto zimu, a věřím, že se metoda osvědčí.

Padlí

(Honza, 10. 8. 2020 20:30)

Dobrý den,
ais pět let jsem s úspěchem pěstoval rezistentní stolní orůdy bez postřiků, aniž bych někdy zaznamenal příznaky některé houbové choroby. Letos jsem však tvrdě narazil. Na mých několika hlavách se mi rozbujelo padlí do takové míry, že z letošní úrody nebude pravděpodobně nic a na záchranu je asi už pozdě. Snad všechny hrozny jsou v moučnatém povlaku. Nicméně jsem se chtěl zeptat, co byste mi doporučil pro příští rok. V postřicích se nevyznám a rád bych, aby hrozny byly co nejvíc "bio". Paní v obchodě mi doporučovala Kumulus WG nebo Vitisan. Chtěl bych se Vás zeptat, zda s těmito přípravky máte nějaké zkušenosti.
S pozdravem, Honza.

Re: Padlí

(Jarek, 10. 8. 2020 23:12)

Ahoj,
jestli můžu já, tak Kumulus ti doporučuji, obsahuje 80% síry, takže je docela relativně BIO, oproti jiné tvrdé chemii. Používám jej několik let a ani nejdu do postřiku s obsahem mědi. I Letos v docela obtížném roce jsem na padlí použil pouze Kumulus a révu mám zdravou. Je však nutné postřik použít již jako prevenci, než se padlí rozbují, poté již by se měl použít nějaký účinnější....

Re: Padlí

(Zdenek, 11. 8. 2020 11:49)

Dobrý den, Honzo,

rada těžká, chcete být BIO a přitom Vám padlí letos zlikvidovalo úrodu. To totiž znamená, že s největší pravděpodobností se u Vás padlí příští rok objeví znovu. Padlí je totiž úporný prevít, který když se dostane do výsadby, tak se zde drží zuby nehty, přezimuje a v následném roce se opět snaží útočit. Pokud chcete být vysloveně BIO, budete muset s pomocí BIO přípravků zasahovat velmi často, podle tlaku choroby klidně i jednou týdně. Anebo poněkud ustoupíte od svých pevných zásad a použijete některý z přípravků typu organické chemie, čili tvrdých fungicidů. Na Vašem místě bych situaci řešil tak, že letos bych už úrodu obětoval, pokud jsou totiž všechny bobule pokryté bílým povlakem, bývá obvykle na jejich záchranu pozdě. Nasadil bych co nejdříve tvrdou chemii, ve snaze ještě letos padlí co nejvíce omezit, aby keře předčasně neztratily listí. Tím jim dáte šanci na solidní zdravé přezimování. Příští rok bych Vám doporučil nasadit proti padlí opět tvrdou chemii, a to nejméně dvakrát, koncem jara a začátkem léta. Poprvé těsně před kvetením a pak po odkvetení. V obou případech je vhodné použít rozdílný přípravek, čili přípravky s rozdílnou účinnou látkou. Přípravků proti padlí révovému je na trhu celá řada. Tímto způsobem udržíte své keře zdravé až do stádia bobulí "velikosti hrachu". A pak už můžete přejít na BIO režim a pravidelně nasazovat doporučované bio-přípravky, například zde zmiňovaný Kumulus.

Držím palce, Zdenek

Re: Re: Padlí

(Honza, 13. 8. 2020 7:05)

Děkuji Vám za rady, snad se mi s pomocí chemie podaří dostat padlí pod kontrolu.

Poděkování

(Lojza, 15. 6. 2020 8:12)

Dnes jsem narazil na tyto stránky a přímo mě nadchly, krásné mudrování a vše ostatní kolem. Děkuji, přeji hodně zdraví a těším se na další zajímavosti a příspěvky. Lojza

Re: Poděkování

(Jarek, 15. 6. 2020 22:39)

Ahoj Lojzo, wimpi je fakt odborník a to ještě stíhá psát a radit jinde

Re: Re: Poděkování

(Zdenek, 18. 6. 2020 23:18)

Díky pánové, čte se mi to moc hezky, prosím ale nepřechválit. To bych se pak mohl pýchou začít nadýmat a jak známo, co se nadýmá, může prasknout. Proto je lepší zůstat splasklý. Přeji Vám vše nejlepší!

Roubování

(Tomáš, 17. 3. 2020 20:12)

Dobrý den,
se zájmem jsem si přečetl Vaše texty o roubování. Chtěl jsem se zeptat, zda jste od té doby s experimentováním v této oblasti nějak pokročil. Dostal jsem loni od kamaráda sazeničku révy. Bohužel se ukázalo, že je velice náchylná na plíseň révovou. Je mi ale líto ničit rostlinku s již zapuštěnými kořeny a rád bych ji přeštěpoval na odolnější odrůdu. Od jiného známého jsem si před Vánoci nastříhal z osvědčené odrůdy "klacíky" a uložil do lednice. Rád bych se zeptal, jestli byste mi doporučil dřevitý roub vsadit spíše do loňského dřeva, nebo raději až do "zeleného". Kde byste očekával větší úspěšnost ujmutí? :)

S pozdravem a přáním pevného zdraví v těchto podivných časech
Tomáš

Re: Roubování

(Zdenek, 24. 3. 2020 1:22)

Zdravím Vás Tomáši.
Přiznám se, že od dob psaní článků o různých způsobech štěpování révy, od které uplynuly už asi tři (?) roky, jsem nijak nepokročil. Vždy mi na to v optimální části roku nějak nezbyl čas, protože jsem musel řešit něco důležitějšího, buď v práci nebo kolem baráku, což mi vzalo i chuť si v klidu se štěpováním pohrát. Ale snad se k tomu budu moci brzy vrátit, protože to beru jako nesplněnou výzvu. Na Váš dotaz, jestli je lepší roubovat do dřevěného nebo do zeleného, neumím jednoznačně odpovědět, protože na to, abych mohl vynášet jednoznačné soudy, jsem zkušeností zatím příliš nezískal. Ale čistě pocitově se mi z obou způsobů jevi spolehlivější a úspěšnější metoda roubování dřevitého roubu do zelené podnože.

Re: Re: Roubování

(Tomáš, 10. 4. 2020 11:03)

Děkuji, vyzkouším to. A rád bych se zeptal ještě na jednu věc. Mátě nějaké zkušenosti s výrobou vinné pálenky? :)

Re: Re: Re: Roubování

(Zdenek, 21. 4. 2020 0:31)

Nemám.

Výstava vín

(Vašek , 13. 11. 2019 14:05)

Dobrý den,

Rád pročítám Vaše stránky a nacházím v nich plno příkladů k mému malovinaření. Přeji hodně úspěchů do dalších sezon a co nejméně problémů. Chci se zeptat, zda byste nebyl ochoten vyměnit nějaký vzorek vína, nejprve pro ochutnání doma, později klidně i na výstavu vín u nás? Nejprve nabízím svoji panenskou sklizeň odrůdy Solaris. Muscaris a Cabernet Cortis očekávám snad příští rok

Re: Výstava vín

(Zdenek, 2. 2. 2020 19:18)

Zdravím Vás, Vašku,
omlouvám se za pozdní odpověď na Váš vzkaz, nějak jsem delší dobu opomněl sledovat nové příspěvky návštěvníků stránek ve Vzkazníku. Zdravím Vás a přeji mnoho pěstitelských úspěchů. Co se týká navrhované výměny vzorků vína, tak mám trošku problém s tím, že se osobně neznáme a přece jenom, já to svoje vínko vytvářím hlavně, pro příležitosti setkávání se se svými přáteli a příbuznými. Vlastně jenom pro tyto příležitosti. Nenám vůbec ambice se se svými "výtvory" někde anomymně prezentovat. Takže až se osobně blíže seznámíme a setkáme, určitě si svoje vínka vzájemně ochutnáme a přátelsky zhodnotíme. Asi jsem Vás zklamal, ale doufám, že mé pohnutky pochopíte. Vína (toho k pití) je totiž kolem nás všude dost a dost, pro mne je největší hodnota jakéhokoli vína, které mohu ochutnat v tom, když zároveň poznám i jeho osobní příběh.